Nav brīnums, ka pārstāj tām ticēt vai pēc iepriekšējo gadu motivācijas sakāvēm pat vairs šādas cēlas prasības pret sevi neizvirzi. Bet zini, ir vērts. Un nemaz nav par vēlu. Ar pareizās sistēmas ieslēgšanu savā prātā, viss ir iespējams. Lasi tālāk un uzzini, kā atslēgt panākumus, kurus jau sen kāro.
Kur ir atslēgas uz uzvaru
Jā, skaisti, lieli mērķi izklausās daudzsološi un šķiet, ka ar vienu jaunu apņemšanos vari savā dzīvē mainīt tik daudz ko. Un tā jau arī ir. Bet atļauj atklāt nedaudz skarbu patiesību - uz gribasspēku vari nepaļauties. Jaunā gada apņemšanās, kas nav balstītas uz ieradumiem, gluži vienkārši ir bezjēdzīgas. Tev nav nepieciešama arī apņēmība mainīt savu uzvedību. Viss, kas tev ir vajadzīgs - jauni ieradumi, ar kuriem salipt kopā. Savukārt uzvedības, kas kļūst par ieradumiem, tiek būvētas no maziem, niecīgiem soļiem, sākot ar pavisam vienkāršiem un viegli izpildāmiem uzdevumiem. Apziņa, ka tas ir kaut kas sīks, prātam raida signālu: “Ir taču tik vienkārši to izdarīt.”
Viss ģeniālais ir primitīvs, un tādas arī ir trīs atslēgas, kas pavērs ceļu jaunu ieradumu veidošanai: mērķa ilgmūžība, vides un līdzšinējo ieradumu maiņa.
Kāpēc motivācija ir bezjēdzīgs rīks un, kāpēc tā nestrādā
Vēl viena lieta, kas tev nav vajdzīga - motivācija. Iespējams sākumā šķiet neloģiski - kā gan es varu salipt ar jaunu budžeta vai sportošanas plānu bez iekšēja spēka, kas dzen uz priekšu. Taču tev jāzina - motivācija nav tā, kas virza pretī panākumiem. Ņemot vērā apstākļus konkrētajā brīdī, tā var būt mainīga - te būt augstā punktā, te atkal noslīdēt lejup. Tieši tāpēc, sākoties gadam, tu vari būt apņēmības pilns gudri tērēt naudu vai regulāri sportot, bet pēc pāris mēnešiem jau attapties punktā, kad sākotnējais entuziasms ir pilnībā zaudēts. Un tas ir tas, ko tu nekad nevari paredzēt uz priekšu - motivācijas līmeni pēc dažiem mēnešiem konkrētā datumā. Tu nevari izdarīt grūtus sev izvirzītos uzdevumus, kad motivācija ir sagruvusi. Tas atspoguļo evolūcijas psiholoģiju. Mēs esam pieraduši piepūlēties lietās, kuras ir vissvarīgākās. Un šīs prioritātes var mainīties vienā mirklī. Tās ietekmēt un aizvirzīt uzmanību no izvirzītajiem mērķiem var pavisam ikdienišķi faktori, piemēram, gara darba diena, miega trūkums vai strīds ar kādu, kurš tev rūp.
Pievieno dažas jaunas prasmes
Labs veids, kā sākt veidot jaunus ieradumus, ir darīt visu pakāpeniski un pa tik maziem soļiem, cik vien iespējams. Apgūsti dažas jaunas prasmes. Ja tava apņemšanās ir ņemt līdzi dienas gaitās jau iepriekš sagatavotas pusdienas, jaunā prasme un vienkāršāks starpmērķis ceļā uz to, var būt noskatīties īsus Youtube video, kā sagatavot vienkāršas, veselīgas maltītes 30 minūšu laikā. Tu šo mazo ieradumu vari iekļaut savā nedēļas plānā kā 3 minūšu vingrināšanos jaunajam ieradumam. Niecīgam ieradumam ir pulsācijas efekts un potenciāla ilgmūžība.
Sāc ar maziem soļiem
Sīkajos soļos ir spēks. Niecīgas izmaiņas palīdz izvairīties no liekas iekšējas trauksmes. Tā vietā, lai nospraustu sev prasību, ka tu vairs nekad netērēsi naudu pusdienu iegādei ārpus mājas, gudrāka izvēle ir sev iestāstīt, ka ņemsi līdzi sagtavotu maltīti tikai vienu reizi - ne visu gadu katru dienu, ne arī visu atlikušo dzīvi. Tikai vienreiz. Pārāk lieli uzstādījumi tevi iedzīs stresā, tas arī viss. Vienkārši nolem to izdarīt vienu reizi, kas tūlītēji rada mazāk biedējošu sajūtu un svarīgo momentu prātā, ka tas ir reāli izdarāms bez ļoti lielas piepūles. Ja ar pirmo reizi viss iet gludi, nolem par labu šādai rīcībai trīs reizes nedēļā. Kad esi nolēmis pagatavot sev pusdienas līdzi ņemšanai mājās, lūkojies pēc veidiem, kā šo procesu vienkāršot - tu vari investēt labās, ērtās pusdienu kārbās. Vari arī atrast pusdienu receptes, kuras tev patīk un kuras ir vienkārši pagatavojums. Atslēga šajā visā ir izveidot ieradumu. Un ir ārkārtīgi svarīgi justies veiksmīgam ar pašu pirmo reizi, kad izmēģini jaunu uzvedību.
Mainies kopā
Ja vēlies mainīt iepriekšējos ēšanas, mediju patērēšanas vai sportošanas paradumus, dari to kopā ar savējiem. Visvienkāršākais - sākt ar ģimeni. Ja jauno ieradumu laivā būs tava ģimene, iespējas piedzīvot veiksmi un nesalūzt, bet noturēt mērķa ilgmūžību, būs arvien augstākas. Vēl viena patiesība, ko vērts ņemt vērā - vienmēr ir daudz grūtāk sekot izvirzītajam plānam, pildot to vienatnē.
Bez kauna
Ja tavas apņemšanās vairāk nes nepatiku, nekā prieku, tu esi gandrīz jau grāvī, lai tās nekļūtu par ieradumiem, un visi labie nodomi izgāztos. Mēs mēdzam izvirzīt apņemšanās, kuras izriet no kauna sajūtas (pārāk lieli tēriņi, spoguļattēls, kas nepatīk utt) un tad nolemjam sevi sodīt nākošajā mēnesī, izirzot pret sevi pārlieku augstas prasības. Tas var nozīmēt nevajadzīgi daudz izlietu sviedru sporta zālē vai izdevumu samazināšana, kas nozīmē arī ikdienišķo prieku atņemšanu. Dod sev iespēju kļūt labākam pakāpeniski. Un tagad tu zini - ilgtermiņa rezultātu iespējams panākt ar maziem, niecīgiem soļiem. Un ārkārtīgi svarīgi ir atļaut sev nosvinēt arī mazas uzvaras!